Hericium
Huba Hericium, latinsky Hericium erinaceus, slovensky Koralovec ježovitý, známa tiež ako Lion's Mane, je jedinečná huba, ktorá sa vyznačuje svojím guľatým tvarom, pripomínajúcim hrivu leva. Tento názov je najznámejší, ale v rôznych častiach sveta sa stretávame aj s inými prezývkami. V Japonsku je táto huba pomenovaná ako Yamabushitake, zatiaľ čo v Číne ju označujú ako Ho Tou Gu, čo v preklade znamená "opičia hlava".
Tento druh huby je ľahko identifikovateľný vďaka svojmu charakteristickému tvaru, ktorý je typický pre hrivu leva.
Hericium je jedlá huba a nájdeme ju v Severnej Ameriky, Európy a Ázie.
Hericium možno identifikovať podľa jej dlhých tŕňov (dlhších ako 1 centimeter), ktoré sa vyskytujú na tvrdých drevinách. Táto huba má sklon rásť v dolných častiach drevín a stromov.
Hericium erinaceus je známy svojím vysokým obsahom bioaktívnych látok, ktoré majú mnoho pozitívnych účinkov na ľudský organizmus, najmä na mozog, srdce a črevá. V súčasnosti sa zvyšuje záujem o využitie tejto huby, a tým pádom vzniká aj množstvo vedeckých výskumov, ktoré potvrdzujú jej mimoriadne účinky.
Hericium a história
Podobne ako väčšina vitálnych húb, aj levia hriva má dlhú históriu používania v ázijských kultúrach, vrátane tradičnej čínskej medicíny.V ázijských krajinách sa táto huba používaja po stáročia ako zdroj potravy a bylinný liek.
Má tiež dlhú tradíciu používania na zdravie mozgu, hlavne na podporu rastu nervov a ich opravu, ako aj jasnosť mysle a sústredenie. V posledných približne 10 rokoch pritiahla táto vitálna huba značnú pozornosť pre svoje potenciálne terapeutické schopnosti pri neurodegeneratívnych ochoreniach.
Vo východných krajinách sa úcta k hubám datuje mnoho storočí do minulosti, pričom huby známe ako „duchové rastliny“, o ktorých sa verilo, že poskytujú dlhovekosť a duchovnú silu.
V tradičnej medicíne sa o ňom hovorí, že je výživný pre našich päť vnútorných orgánov – pľúca, srdce, slezinu, obličky a pečeň – a používa sa na podporu dobrého trávenia, sily a celkovej sily. Používa sa na zlepšenie príznakov nedostatku qi (nedostatok „vitálnej energie“) a často sa používa pri problémoch týkajúcich sa centrálneho nervového systému, nespavosti a slabosti.
Do prírodovedných kníh sa Hericium dostalo až v 18. storočí, a to vďaka J. B. F. Bullliardovi, ktorý mu dal meno Hydnum erinaseus. Za svoje súčasné meno vďačí huba Ch. H. Persoonovi, ktorý ho v roku 1797 zmenil na Hericium erinaceus.
Podľa čínskych záznamov sa pestovanie tejto huby začalo až v roku 1988.
Dnes sa táto huba pestuje v interiéroch na substrátoch, ako sú napríklad piliny z tvrdého dreva.
Huba Hericium - Bioaktívne zloženie
Hericium je zdrojom najmenej 32 bioaktívnych zlúčenín. Hoci je ťažké určiť obsah vitamínov a minerálov, predpokladá sa, že je bohatým zdrojom draslíka, zinku, železa a selénu.
Hericium však obsahuje aj polysacharidy, ako sú beta-glukány, ktoré posilňujú imunitný systém a podporujú zdravý zápalový proces.
Taktiež obsahuje aj antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi.
Kľúčový sú však dvaja hráči:
Aromatické hericenóny
Diterpenoidné erinacíny
Žiadna iná potravina neobsahuje toto silné duo, ktoré robí Hericium takým výnimočným. Chemické štruktúry týchto zlúčenín sú trochu komplikované. Aromatické látky sa skladajú zo slučiek spojených kovalentnými väzbami (spoločné elektróny). Tým sa zvyšuje stabilita. [1]
Diterpény - prirodzene produkované rastlinami, živočíchmi a hubami - majú štyri izoprénové jednotky. [2]
Neerinacínové diterpenoidy sa objavujú aj v iných vitálnych hubách a vykazujú antimikrobiálne a protizápalové účinky. Ale erinacíny môžu robiť niečo obzvlášť nezvyčajné, čo non-erinacíny nemôžu: prechádzať cez hematoencefalickú bariéru. Je to fyziologická bariéra medzi krvným obehom a centrálnou nervovou sústavou (CNS). Slúži na udržanie podmienok prostredia v mozgu a ich oddelenie od podmienok prostredia v krvi.
Práve to dáva tejto hube povesť posilňovača mozgu. Z mnohých typov erinacínov, ktoré boli identifikované, plodnice Levej hrivy obsahujú dve, ktoré sú nazvané erinacín A a B.
Prečo je to dôležité?
Ukázalo sa, že oba tieto erinacíny podporujú syntézu nervového rastového faktora (NGF) - čo má potenciálne využitie v riešení množstva neurologických ochorení a poranení. [3]
V mycéliu huby sa môžu nachádzať aj iné erinacíny, ale erinacíny nepracujú samy.
Dvojitý účinok erinacínov a hericenónov je pravdepodobne palivom, ktoré poháňa mnohé výhody huby Hericium. Štyri z 11 typov hericenónov, ktoré sú v súčasnosti známe, vedia zvýšiť NGF a všetky štyri možno nájsť v plodnici huby Hericium. [4]
Niektoré zdroje uvádzajú, že v Hericium erinaceus boli identifikované mnohé a mnohé zlúčeniny a ďalšie sa objavujú. Je možné, že tieto nové objavy pomôžu upresniť niektoré zo záhad, prečo je taká silná.
OD ZDRAVIA MOZGU, PO LEPŠIE STARNUTIE
Nakopávač mozgu
Hericium podporuje kognitívne schopnosti, preto je často nazývaný "hubou inteligencie" . Jej kľúčovou výhodou je zlepšenie mozgových funkcií, ako sú pamäť, koncentrácia a mentálna jasnosť. Tieto benefity sú pravdepodobne dôsledkom silných antioxidačných a protizápalových vlastností tejto huby, ktoré podporujú lepší prietok krvi do mozgu. Štúdie tiež naznačujú, že Lion's Mane môže pomôcť chrániť pred problémami s pamäťou, ktoré sú spôsobené nahromadením amyloidu beta - zlúčeniny, ktorá tvorí mozgové plaky spojené s Alzheimerovou chorobou. [5] [6]
Hericium na regeneráciu nervov
Jedinečnou výhodou Lion´s Mane je pravdepodobne to, že podporuje tvorbu zlúčeniny nazývanej nervový rastový factor (NGF) Podporuje zdravie nervov a ich obnovu. NGF je proteín, ktorý podnecuje vznik nových nervových buniek a zlepšuje zdravie existujúcich. Tieto poznatky sú obzvlášť povzbudivé pri neurodegeneratívnych stavoch, ako sú Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba a mozgové príhody, pretože Lion's Mane môže spomaľovať alebo dokonca obrátiť proces degenerácie buniek v mozgu. [7][8][9]
Zlepšuje funkciu mozgu a prospieva nervovému systému
Pravdepodobne najdôkladnejšie preskúmanou vlastnosťou húby Hericium je jej vplyv na mozgové bunky a súvisiace funkcie. Predpokladá sa, že práve táto huba môže mať revolučný vplyv na neurodegeneratívne ochorenia.
Jedinečná schopnosť erinacínov prechádzať cez hematoencefalickú bariéru, podporuje regeneračnú aktivitu v mozgu, je najčastejšie uvádzanou výhodou používania tejto huby.
Prečo je to taká veľká vec?
Všetko sa odvíja od NGF. Reguluje rast a reprodukciu nervových buniek, udržiava zdravie buniek a zabraňuje bunkovej smrti. [10]
NGF je súčasťou skupiny molekúl známe ako neurotrofické faktory, ktoré podporujú zrelé aj vyvíjajúce sa neuróny. Neurotrofické faktory spôsobujú, že mozog sa môže po zranení sám uzdraviť a opraviť. Zachovať si takzvanú plasticitu počas celého života.
Inými slovami, NGF je jedným z dôvodov, prečo môžete učiť starého psa (alebo v tomto prípade človeka) nové triky. Váš mozog nikdy neprestáva reagovať na informácie, myšlienkové vzorce a vonkajšie podnety a NGF pomáha posilniť - alebo dokonca vytvoriť - dôležité nervové dráhy v mozgu. [11]
Je tu však zvláštny háčik. Samotný NGF nie je schopný prejsť cez hematoencefalickú bariéru,
molekula je príliš veľká. U zdravých ľudí to nie je problém, mozog vytvára dostatok NGF. Keď mozog začne starnúť, hladiny NGF a ostatné neurotrofické faktory klesajú.
Zlúčeniny huby Hericium majú potenciál zvyšovať rast neurónov.
Tieto výbežky vyrastajú z nervových buniek a stávajú sa buď axóny alebo dendrity – časti neurónov, ktoré umožňujú bunkám vzájomne komunikovať.
Viac rastu neurónov (alebo regenerácia) znamená lepšiu komunikáciu a lepšiu celkovú funkciu mozgu. [12]
Hericium a demencia
Problémy s poznávaním môže nastať, keď mozog nestíha s rastom a tvorbou nových prepojení - súvisí s vekom. Výsledný úbytok kognitívnych funkcií sa môže prejaviť rôznym stupňom straty pamäti alebo demencie.
Niekoľko štúdií preukázalo, že huba má potenciál pri prevencii demencie a podpore kognitívnych funkcií. [13]
Podporuje zdravie srdca a obehového systému
Huba Hericium môže tiež pomôcť pri prevencii srdcových chorôb. Výskum zistil, že výťažky z huby môžu zabrániť zvýšeniu LDL cholesterolu (niekedy označovanému ako „zlý“ cholesterol), zvýšeniu HDL alebo „dobrého“ cholesterolu a zníženiu triglyceridov v krvnom obehu, čo je skorý indikátor ochorenie srdca. [14]
Zdravie tráviaceho traktu
Vďaka svojim silným protizápalovým vlastnostiam môže táto vitálna huba zlepšiť funkciu žalúdka a tráviaceho systému. Má schopnosť harmonizovať žalúdok a trávenie a ochraňuje a upokojuje sliznice. Používa sa pri problémoch tráviaceho traktu, ako sú gastritídy, žalúdočné vredy, pálenie záhy, reflux a tiež zlepšuje zažívanie. [15]
Zvýšenie antioxidačnej aktivity na ochranu žalúdočnej sliznice pred poškodením, zabránenie rastu Helicobakrer pylori, ktorý sa často spája s tvorbou vredov či kolitídou. Zdá sa, že výťažky z huby minimalizujú následky, a regulujú prirodzenú antioxidačnú aktivitu v tele.
Antioxidančná sila
Molekuly v Hericia majú antioxidačné schopnosti a pomáhajú predchádzať a zmierňovať oxidačný stres spôsobený nesprávnou výživou a vystavením chemikáliám v životnom prostredí, či celkovému zlému životnému štýlu. Jedným zo špecifických spôsobov, ako môžu byť tieto antioxidanty užitočné, je hojenie rán. [16]
Zapamätajte si!
Takmer 70 % imunitného tkaniva sa nachádza v črevách, a preto všetko, čo podporuje zdravší vnútorný ekosystém môže priamo prospievať k zdravej imunitnej funkcii.
Zaujala nás štúdia...
Praktický každodenný prínos možno vidieť na štúdiách týkajúcich sa úzkosti a depresie. Štvortýždňová štúdia so skupinou 30 ľudí - žien v menopauze zistili, že sušienky vyrobené s obsahom Hericia zvíťazili nad placebovými sušienkami pri znižovaní úzkosti a podráždenosti. [17]
Ako Hericium rastie
Lion's Mane, ako sme už spomínali je druh huby, ktorý sa prirodzene vyskytuje v lesoch Severnej Ameriky, Európy a Ázie. Táto huba preferuje tvrdé dreviny, na ktorých rastie, najmä na spodných častiach drevín a stromov. V prírode sa Lion's Mane vyskytuje najmä na mŕtvych alebo umierajúcich stromoch. Táto huba má dlhé, visiace tŕne, ktoré môžu dosahovať dĺžku až 1 cm alebo viac. Tieto tŕne sú charakteristické pre Lion's Mane a sú jedným z hlavných spôsobov, ako ju identifikovať.
Umelá kultivácia
V súčasnosti sa Lion's Mane tiež pestuje komerčne, najmä vďaka jej popularite a pre jej liečivé vlastnosti. Komerčné pestovanie sa zvyčajne uskutočňuje v kontrolovanom prostredí v interiéri na substrátoch, ako sú piliny z tvrdého dreva. Tieto substráty sú impregnované mycéliom (hubovým "koreňovým" systémom) a potom sa udržiavajú v podmienkach s vysokou vlhkosťou a nízkym svetlom, aby sa podporil rast huby.
Rast huby môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov, v závislosti od podmienok. Keď je huba plne dospelá, môže byť zozbieraná a použitá na rôzne účely, vrátane varenia a výroby doplnkov stravy.
Ako si vybrať ten správny produkt a načo si dať pozor
Na trhu sa nachádza široká škála produktov z huby Hericium a iných vitálnych húb, čo môže výber správneho produktu komplikovať.
Často sa ľudia pri rozhodovaní spoliehajú na faktory ako cena alebo dôvera v konkrétnu značku alebo osoby, ktoré daný produkt predávajú a propagujú. Avšak, pri výbere produktov z húb to nie je také priamočiare, ako pri iných doplnkoch stravy a je potrebné pristupovať k tomu s extra opatrnosťou.
Pozrime sa na tri kľúčové aspekty, na ktoré by sme mali pri výbere dbať.
#1 Hubový prášok vs. Extrakt
Hubový prášok je bežný produkt, ktorý sa vyrába z mletých sušených húb. Tento prášok je dnes ľahko dostupný a cenovo prijateľný.
Hoci tento prášok obsahuje všetky látky, ktoré hubová surovina obsahovať má, nemôžeme z nej veľa absorbovať, pretože MY (ľudia) nemáme enzýmy potrebné na trávenie chitínu (bunkového obalu) v ktorom sú uzavreté všetky prospešné látky z huby.
Preto, aby sme mohli využiť všetky účinné látky z húb, musíme chitínový obal rozložiť pomocou jedného alebo viacerých procesov.
Jednou z tradičných metód je sušenie húb a príprava odvaru. Tento proces je však časovo náročný a neumožňuje nám dosiahnuť maximálnu účinnosť. Ak sa sušené huby rozomelú na jemný alebo hrubší prášok, čiastočne sa naruší chitínový obal, a organizmus je schopný z huby vyťažiť niektoré účinné látky. Tento prášok však obsahuje málo polysacharidov.
Preto je najlepšou voľbou práškový EXTRAKT.
Extrakcia horúcou vodou umožňuje prelomiť chitínovú bariéru a vďaka tomu je možné z huby extrahovať maximálne množstvo účinných látok. U niektorých húb, ako je Hericium, Reishi a Čaga, je pre získanie väčšieho množstva účinných látok (tie, ktoré nie sú rozpustné vo vode), potrebné vykonať ešte druhú extrakciu alkoholom (tzv. dvojitá extrakcia).
Takže najefektívnejším spôsobom spracovania húb pre maximálny účinok je dvojitá extrakcia. Extrakt z huby je cenovo drahší, ale jeho účinok je oveľa silnejší ako účinok samotného prášku, ktorý naše telo nedokáže dobre spracovať.
#2 Plodnica vs. mycélium (podhubie)
Je dôležité , či je finálny produkt vyrobený z plodnice (nadzemnej / viditeľnej časti huby) alebo z mycélia (podhubia). Produkty z mycélia neobsahujú takú koncentráciu účinných látok ako tie z plodnic, a navyše môžu byť plné škrobu a iných látok, ktoré sa tam dostanú zo substrátu, na ktorom sa mycélium pestovalo. Preto sú všetky naše produkty od RoyalChaga výhradne z plodníc húb. Jedinou výnimkou je Cordyceps sinensis, ktorý kvôli európskej legislatíve musíme vyrábať z mycélia. Avšak, používame najlepšiu dostupnú formu Cordyceps-CS4, ale o tom sa dozviete viac v článku o Cordycepse. Teraz sa vráťme k Hericium.
#3 Testované v nezávislom laboratóriu
Huby sú známe svojou schopnosťou rásť a prekvitať v rôznych prostrediach. Majú schopnosť absorbovať ťažké kovy, rádioaktivitu a môžu byť domovom pre rôzne mikroorganizmy, baktérie, salmonelu, Ecoli, plesne a mnoho ďalších látok, ktoré by sme v konečnom produkte rozhodne nechceli mať.
Tieto látky môžu byť pre človeka škodlivé, a preto je kľúčové, aby ste pri nákupe produktu venovali pozornosť tomu, či má všetky potrebné testy a certifikáty. V RoyalChaga nezávisle testujeme hubovú surovinu v laboratóriu AgroLab v Nemecku. Kontrolujeme prítomnosť všetkých vyššie uvedených látok a mikroorganizmov, vrátane ťažkých kovov, a po novom máme pre väčšinu našich produktov aj testy na rádioaktivitu.
Ktorá forma Hericium je najlepšia + porovnanie?
Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď a skôr záleží na Vašej osobnej preferencii, ktorá forma je pre Vás najpohodlnejšia na užívanie a tiež cenovo najprijateľnejšia. Aké jednotlivé formy produktov poznáme a aké sú ich výhody či nevýhody?
Hericium kapsuly – jedná sa o práškový extrakt naplnený vo vegánskych kapsuliach, ktoré nedráždia žalúdok. Jedná sa o najobľúbenejšiu formu z dôvodu jednoduchého užívania.
Hericium káva – vysokokvalitná káva z Brazílie s pridaním práškového extraktu Hericium. Už jedna šálka kávy pokryje odporúčanú dennú dávku húb.
Hericium tinktúra - je kombinácia vodnej extrakcie, s následnou alkoholovou extrakciou, vďaka, ktorej sa do extraktu uvoľnia aj látky, ktoré nie sú rozpustné vo vode, no v alkohole áno.
Hericium prášok – ide o pomletú sušenú hubu (v našej ponuke tento produkt momentálne nenájdete, pripravujeme ho k doplneniu.
Hericium nežiadúce účinky
V súčastnosti neexistujú žiadne štúdie na ľuďoch, ktoré by naznačovali negatívne účinky Hericium erinaceus. Jediné hlásené symptómy sú pravdepodobne výsledkom zriedkavých alergií na huby.
Hericium je vo všeobecnosti dobre znášaná huba pre ľudkský organizmus, avšak medzi najčastejšie nežiaduce účinky patrí nepohodlie v tráviacom systéme, nevoľnosť a kožné vyrážky. Ak trpíte nejakým zdravotným stavom alebo ste mali v minulosti astmu alebo alergie, odporúča sa konzultovať s vaším lekárom predtým, ako začnete užívať Hericium.
Vyhnite sa užívaniu pred operáciou alebo ak je prítomná porucha krvácania, pretože huba môže spomaliť zrážanie krvi. Monitorujte si hladinu cukru v krvi kvôli hypoglykémii, keď beriete výživový doplnok v spojení s liečbou cukrovky.
Pozrite si aj článok: Hericium: Vedľajšie účinky a Interakcia s liekmi
Hericium a pozitívne účinky
Je k dispozícii množstvo informácií o prínosoch huby Hericium, ale čo skutočne potvrdzuje vedecký výskum? Existuje rastúci počet podrobných štúdií, ktoré hodnotia uvádzané zdravotné výhody Hericium.
Prinášame vám prehľad výsledkov výskumu o potenciálne silných účinkoch vitálnych húb Hericium na zdravie.
NOOTROPIKOM číslo 1
Nootropiká, niekedy nazývané "inteligentné lieky", sú prírodné alebo syntetické látky s priaznivými účinkami pre mozog. Hericium spadá do kategórie prírodných húb, vďaka čomu je obzvlášť táto huba obľúbená medzi biohackermi, ktorí hľadajú extra mentálnu výhodu. Hericium patrí medzi adaptogénne huby.
Hericium je vychvaľovaná huba pre svoju schopnosť bezpečne zlepšiť poznávanie, koncentráciu, pamäť a učenie. [18]
Zameranie a produktivita
Tieto nootropné vlastnosti - spolu s výhodami súvisiacimi so zlepšením nálady a znížením
úzkosti - môže byť dôvodom, prečo mnohí ľudia uvádzajú lepšie sústredenie a produktivitu, keď užívajú Hericium. Zdá sa, že účinné látky riešia hlavné príčiny mozgovej hmly.
Zažívate niekedy mozgovú hmlu?
Je pre vás ťažké sústrediť sa na dlhší čas alebo si zapamätať, čo ste sa naučili? Tak potom huba Hericium sa môže stať vaším novým najlepším priateľom.
Ak to zhrnieme, nootropiká sú doplnky, ktoré zlepšujú kognitívne funkcie, najmä pamäť, kreativitu a motiváciu.
Z tohto dôvodu si napríklad KÁVA Lion's Mane získava obľúbenosť ako spôsob, vychutnať si extra rannú "vzpruhu".
Mali by ste vedieť!
Najlepšie fungujú prírodné doplnky pri dlhodobom a dôslednom užívaní a vitálne huby nie sú výnimkou.
Preto treba byť trpezlivý, aby ste videli všetky výhody.
Ak sa pozitívne účinky nezdajú evidentné, po užívaní doplnkov z Levej hrivy na určitý čas prestaňte, aby ste zistili, či je nejaký viditeľný rozdiel.
Najlepšie výsledky sa zvyčajne dostavia, keď je huba súčasťou Vašej pravidelnej rutiny.
Zdravie mozgu, jasnosť mysle a sústredenie sú hlavnými dôvodmi, prečo mnohí ľudia siahajú po hube Hericium.
Okrem zlepšenia mentálnych funkcií, sa používa aj na:
Zníženie stresu
Zlepšenie spánku
Zvyšovanie produktivity
Podpora zdravia čriev (a tým aj imunity)
Pozrite si aj článok: Hericium: Ako môže podporiť vaše zdravie?
Ďalšie články: Na ceste Chudnutím s Hericiom, Mozog na Vrchole, Koralovec ježovitý a Parkinsonová choroba - objavte 5 výhod, Výhody huby Hericium pre deti
Mohlo by vás ešte zaujímať: Najlepší čas a vhodné dávkovanie huby HERICIUM
Nezabudnite, že žiaden prírodný doplnok by sa nemal používať namiesto odbornej lekárskej starostlivosti, ak máte závažný zdravotný problém. Ak sa Vaše problémy či už fyzické alebo psychické zhoršujú, vyhľadajte lekára.
Zdroje: